С прожекция на италианския филм „Все още има утре” във Варна бе открито 32-рото издание на Международния фестивал „Любовта е лудост“.
Първи български хор „Янко Мустаков“ в Свищов набира хористи за новия си творчески сезон, съобщиха от свищовското читалище.
Хорът търси мъже и жени над 16-годишна възраст, които искат да станат част от изкуството на музиката и да участват в обществени изяви. Желаещите могат да получат повече информация в Първо българско народно читалище „Еленка и Кирил Д. Аврамови 1896“ в Свищов.
Репертоарът на хора включва голям брой акапелни песни от всички стилове и епохи, както и произведения от кантатно-ораториалния жанр, като централно място заемат творбите от български автори. Хорът е участвал в редица български и международни хорови фестивали и конкурси. Сред тазгодишните международни участия на хористите бяха посещения в Румъния и в Хърватия.
Първият български хор е основан в град Свищов през 1868 г. от Янко Мустаков - учител, музикант и обще
Джейк И. Лий, бивш китарист на Ози Озбърн, е бил прострелян многократно и тежко ранен в Лас Вегас рано сутринта във вторник, съобщи АП.
Полицията обяви, че Лий е бил прострелян около 2:40 ч. във вторник местно време и е откаран в болница за лечение. Не са извършени арести, а от полицейското управление съобщиха, че разследването на стрелбата, която е станала в квартал на около 16 км южно от централния булевард Лас Вегас Стрип, продължава.
Представителката на Лий Аманда Кейгън потвърди стрелбата в изявление, като добави, че музикантът е в съзнание и „се очаква да се възстанови напълно“.
„Тъй като инцидентът е в процес на полицейско разследване, няма да бъдат давани допълнителни коментари. Лий и семейството му оценяват уважението към личния им живот в този момент“, се казва в изявлението.
Представителката поясни, че стрелбата е стан
Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".
Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е "Душата на Стария бряст" - хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.
Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.
И
С „Х“ откриват сезона на премиерите в Yalta Art Room.
Първите представления са на 29 и 30 септември, съобщават от сцената на независимото пространство за театър.
Спектакълът е по авторски текстове с цитати от Омар Хайям.
Васил Дуев-Тайг е в главната и единствена роля. Режисьор е Боян Крачолов. Включени са и авторски мисли на двамата артисти. Жанрът е сатира, разказват от екипа.
„Нека наречем „Х“ точката, в която се пресичат публичният ни образ – онзи, който конструираме за пред хората, който изрича и преповтаря всеизвестни констатации, който винаги върви леко прегърбен, поради невъзможността си да изрече това, което наистина мисли – и личният ни, никому непоказан такъв, чийто глас не можем да запушим, когато останем сами. Н
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират от трупата.
По думите им емблематичната пиеса на Шекспир въвлича зрителите в лабиринт от недоразумения и объркани идентичности.
Две двойки близнаци (Димитър Стойнов и Даниел Кукушев) са разделени още в ранното си детство. Един баща търси изгубеното си семейство, но е на път да се раздели с живота си. Млад мъж пристига в напълно чужд град и с изумление открива, че там всички го познават. Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си, а приятели се превръщат в непознати. Неочакваните срещи и комични ситуации изграждат спектакъл, изпълнен с хумор, заплетени взаимоотношения и стремеж към разкриване на истината, посочват от артистичн
Черно-бялата лента на Паола Кортелези има награди „Давид на Донатело“ за най-добър филм, режисура, оригинален сценарий и главна женска роля и получи много аплодисменти в залата на Фестивалния и конгресен център (ФКЦ). Тя участва и в конкурсната програма, която съдържа 12 заглавия.
Старт на фестивала дадоха кметът на Варна Благомир Коцев, областният управител проф. Андрияна Андреева и директорът на Националния дворец на културата (НДК) Андрияна Татарова.
Това е чудесен фестивал, който Варна поддържа като традиция и ще продължаваме да го надграждаме, каза Коцев.
Това е маратон на филмовото изкуство, каза проф. Андреева и пожела всеки зрител да преживее мигове на щастие и да усети емоцията от киното.
Без любов и лудост нищо не може да сътворяваме. Във всеки филм има много лудост и много любов, защото това е магията на киното, отбеляза Татарова.
Националното турне „Концерти с кауза“ под наслов „С песен и стих в сърцата“ премина и през Плевен. Името на турнето е избрано специално. То е организирано в подкрепа на две важни кампании – на хората с репродуктивни проблеми и каузата за повече българска музика в национален ефир.
Плевенчани аплодираха в залата на Народно читалище „Съгласие 1869“ изпълненията на Нели Рангелова, Милена Славова, Росица Ганева, Искрен Пецов, Дует с кауза /Галя Георгиева и Наско Лазаров/, група „Спринт“, група „Хоризонт“, Красимир Недялков. Публиката пя заедно с тях и организира светлинно шоу.
Специални гости бяха децата и младежите от Музикален център Dori Dios - Плевен с ръководител Дори Люцканова.
В началото на концерта заместник кметът на Община Плевен Елина Димитрова обяви, че председател
Фотографска изложба по повод 110 години от рождението на Борис Христов ще бъде официално открита в Общинския културен институт (ОКИ) „Красно село“.
Събитието ще е на 19 август с участието на проф.Пламен Джуров и Анна-Мария Гюзелева, съобщават домакините.
Експозицията включва фотоси, запечатали най-значимите роли, семейни снимки и моменти от творческия път на оперния певец.
Изложбата е осъществена по идея на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на Община Пловдив и Български културен институт в Рим с куратор доц. Никола Лаутлиев.